Royal College of Surgeons in Ireland o'zining boy tarixida tibbiyot sohasida yuksak cho'qqilarni zabt etgan mashhur bitiruvchilari bilan mashhur.
Ular orasida: Emili Vinifred Dikson - Irlandiya va Buyuk Britaniyadagi Qirollik jarrohlar kollejining birinchi ayoli; Pat O'Kallagan - 1928 va 1932 yillardagi Olimpiadalarning Irlandiya oltin medali sovrindori; Bahraynning birinchi ayol vaziri Nada Haffad 2004 yilda Sog‘liqni saqlash vaziri etib tayinlangan edi. Kolleji bitiruvchilari juda yaxshi obro'ga ega va dunyoning barcha mamlakatlarida o'z vakillari
King's kolleji jahon reytingida ham munosib ravishda etakchi o'rinni egallaydi. 2019 yilda RCSI Times Higher Education University Impact Rankings reytingida "Yaxshi salomatlik va farovonlik" toifasida dunyodagi eng yaxshi universitet bo’libdi va 2021 yilda ushbu toifadagi 871 ta institut ichida dunyoda ikkinchi o'rinni egalladi.
Universitetda Dublin, Bahrayn, Kuala-Lumpur va Penangda 4 ta xalqaro boʻlim mavjud boʻlib, bu talabalarga xalqaro darajada tajriba almashish imkoniyatini beradi.
Irlandiyadagi Royal College of Surgeons o'qishning afzalliklari:
· 2021-22 Jahon universitetlari reytingi markazi ma'lumotlariga ko'ra, universitet dunyodagi eng yaxshi universitetlarning 7% ichida.
Universitet Dublinning markazida - dinamik Evropa poytaxtining markazida joylashgan va bu talabalarning nufuzli ish qidirishda imkoniyatlarini oshiradi.

The Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI)
The Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) is one of the oldest educational institutions in Ireland, founded in 1784!
In its rich history, the Royal College of Surgeons in Ireland is famous for its famous graduates who have reached great heights in the field of medicine
Among them: Emily Winifred Dixon - the first woman of the Royal College of Surgeons in Ireland and the UK; Pat O'Callaghan - Irish gold medalist at the 1928 and 1932 Olympics; Nada Haffad, Bahrain's first female minister, was appointed Minister of Health in 2004.
The graduates of King's College have a very good reputation and are represented in all countries of the world.
King's College also deservedly occupies a leading position in world rankings. In 2019, RCSI is named the best university in the world in the category of "Good Health and Wellbeing" in the Times Higher Education University Impact Rankings, and in 2021 ranked second in the world in this category out of 871 institutions.
The university has 4 international departments in Dublin, Bahrain, Kuala Lumpur and Penang, this gives students the opportunity to exchange experiences at the international level.
Benefits of studying at the Royal College of Surgeons in Ireland:
According to the Center for World University Rankings 2021-22, the university is in the top 7% of the best universities in the world.
The university is located in the heart of Dublin - the center of a dynamic European capital and this increases the chances of students when looking for a prestigious job