Illinois Institute of Technology
Universitet talabalari oʻqish davomida amaliyot oʻtaydi, soʻngra Microsoft, Google, U.S Bank kabi kompaniyalarda ishlaydi.
Universitet o'z bitiruvchilari bilan ham mashhur, ular orasida: Valdas Adamakus - Litvaning 8-prezidenti, Martin Kuper - mobil telefon ixtirochisi va Motorola muhandisi, Virjil Abloh - Louis Vuitton kompaniyasining etakchi dizayneri.
Illinoys texnologiya institutida o'qishning afzalliklari:
AQSh universitetlarining eng yaxshi 3% ga kirdi (US News and World Report, 2021)
Universitet, shuningdek, bitiruvchilarning ish bilan ta'minlanganligining yuqori foizi bilan mashhur, bitiruvchilarning 90,5% dan ortig'i o'qishni tugatgandan keyin bir yil ichida muvaffaqiyatli ish bilan ta'minlangan

Illinois Institute of Technology
Illinois Institute of Technology is a private technical university in Chicago. In the rankings of Forbes, U.S News & World Report, The Princeton Review, THE World University Rankings, QS World University Rankings, the university occupies high positions.
University students get internships during their studies, and then work in companies such as Microsoft, Google, U.S Bank.
The university is also famous for its graduates, among them: Valdas Adamakus - the 8th President of Lithuania, Martin Cooper - the inventor of the mobile phone and Motorola engineer, Virgil Abloh - the leading designer of Louis Vuitton.
Benefits of studying at the Illinois Institute of Technology:
Ranked in the top 3% of US universities (U.S News and World Report, 2021)
The university is also known for its high percentage of graduate employment, more than 90.5% of graduates are successfully employed within a year after graduation