Royal Veterinary College (RVC)
1949 yildan beri universitet London universitetining a'zosi hisoblanadi. U bir vaqtning o'zida bir nechta nufuzli tashkilotlar tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan, bu ta'lim va tadqiqotning yuqori darajasini tasdiqlaydi. Universitetda yuqori malakali o‘qituvchi-amaliyotchilar dars berishadi.
Royal Veterinary College o'qishning afzalliklari:
· Hamkorlar - bu sohadagi dunyoga mashhur ekspert kompaniyalar. Ularda, shuningdek, veterinariya yo‘nalishidagi boshqa tashkilotlarda turli kurs talabalari amaliyot o‘tamoqda.
· Kollej shaharchalarida veterinariya klinikalari faol ishlaydi. Ulardan biri mamlakatdagi eng yirik hisoblanadi. Kasalxonalarda talabalar veterinariya fanini amaliyotda o'rganadilar, keyinchalik mustaqil tibbiy faoliyatni amalga oshirish uchun zarur tajribaga ega bo'ladilar.
· Bu Amerika veterinariya assotsiatsiyasi tomonidan akkreditatsiya qilingan yagona Buyuk Britaniya veterinariya maktabidir. Uning bitiruvchilari Yevropada ham, AQShda ham o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ishga joylashishlari mumkin.
· Kollej Londondagi BioScience Innovatsiya Markaziga egalik qiladi va faoliyat yuritadi, u yerda bir qator muhim biotexnologik va biotibbiyot tadqiqotlari olib borilmoqda.

Royal Veterinary College (RVC)
The Royal Veterinary College (RVC) is a unique institution. The veterinary profession in the UK began with this university.The university has been operating since 1791. The status of a university was obtained in 1875. Today, the Royal Veterinary College is the only college in the UK in veterinary specialization, giving students a university degree. Since 1949, the university has been a member of the University of London. It is accredited by several prestigious organizations at once, confirming the high level of education and research. Highly qualified teachers-practitioners teach at the university.
Benefits of studying at the Royal Veterinary College:
· Partners of the university are world-famous expert companies. Because of this partership students get internships in various organizations of the veterinary direction.
· There are active veterinary clinics on the college campuses. One of them is the largest in the country. In hospitals, students study veterinary medicine in practice, gain the necessary experience to subsequently carry out independent medical activities.
· It is the only veterinary school in the UK accredited by the American Veterinary Association. Its graduates can get a job in their specialty both in Europe and in the USA.
· The College owns and operates the London-based BioScience Innovation Centre, which hosts a number of critical biotechnological and biomedical research.