Birmingham City University
Birmingham City University 1992 yilda universitet maqomini olgan davlat universitetidir. Universitet Birmingham markazida joylashgan, bugungi kunda eng yuqori darajadagi ta'lim markazi bo'lib, shuningdek, ijodkorlik va tadbirkorlikni rivojlantirishga yordam beradi. Bu yerda san’at, gumanitar va ijtimoiy fanlar, texnik fanlar, pedagogika va sog‘liqni saqlash kabi fanlar muvaffaqiyatli o‘qitilmoqda. Universitet amaliy mashg‘ulotlarga asoslangan samarali o‘qitish usullari bilan mashhur bo‘lib, teatr san’ati va musiqa, dizayn, media, pedagogika va sog‘liqni saqlash, san’at yo‘nalishlari bo‘yicha eng kuchli ta’lim muassasalaridan biri hisoblanadi.
Joylashuv nuqtai nazaridan, bu ta'lim muassasasi qimmat Angliyada eng katta xarajatlar manbalaridan biri bo'lgan arzon uy-joy narxlari (haftasiga 80 funtdan) tufayli boshqalardan ajralib turadi. Universitetda 5 kampus mavjud, ular shaharning turli qismlarida joylashgan va uslubi bilan farqlanadi. Talabalar 6 binoda joylashgan bo‘lib, har birida 2000 ta yaxshi jihozlangan xona mavjud. Barcha xonalarda telefon va bepul internet mavjud.
Yetti hashamatli universitet kutubxonasi kolleksiyasi 950 000 dan ortiq kitob va 9 000 jurnalni o'z ichiga oladi. Talabalar virtual o'rganish imkoniyatiga ega. Shuningdek, Job Shop maxsus talabalar markazi talabalarning o'qishdan bo'sh vaqtlarida bandligini ta'minlaydi.
Qabul :
Angliyada bakalavrlar uchun ta'limning katta afzalliklaridan biri universitetni 3 o'quv yilida tamomlash imkoniyatidir, magistr darajasi esa 1 yil davom etadi. Bu yosh talabchan talabalar uchun pul va vaqtni tejaydi. Birmingham City Universitety , shuningdek, Foundation, Pre-Master va til kurslarini ham taqdim etadi.

Birmingham City University
Birmingham City University is a state university that received university status in 1992. The university is located in the center of Birmingham and today it is an educational center of the highest level, which also contributes to the development of creativity and entrepreneurship. Such disciplines as art, the humanities and social sciences, technical disciplines, pedagogy and healthcare are successfully taught here. The university is known for effective teaching methods based on practical exercises, and is considered one of the strongest educational institutions in the field of theater and music, design, media, pedagogy and healthcare, and art. Education in England has many advantages which we will introduce you in this article.
In terms of location, this educational institution stands out from the others, due to low housing prices (from 80 pounds per week), which in expensive England is one of the biggest sources of expense. The university has five campuses that are located in different parts of the city and differ in style. Students are accommodated in six buildings, with 2,000 well-equipped rooms in each. All rooms have a telephone and free internet access.
The collection of seven outstanding university libraries has more than 950,000 books and 9,000 journals. Students have the opportunity of virtual learning. Also, a special student center Job Shop contributes to the employment of students in their free time.
The university reserves the sole right to change the prices of study programs.
Also, this university is ready to provide a scholarship starting at 10% of the annual tuition fees for Universe Group students who register 6 months before the start of their studies.
For more information about the cost of programs, grants and discounts, please contact the office of Universe Group.
One of the great advantages of education in England for bachelors is the opportunity to graduate from a university in 3 academic years, while a master’s program lasts 1 year. This saves money and time for young ambitious students. Birmingham City University also provides Foundation, Pre-Master’s, and language courses.