University of Amsterdam
Amsterdam universiteti 17 asr boshlarida tashkil etilgan. Bugungi kunda universitet xalqaro tadqiqot universiteti bo'lib, barcha tan olingan Yevropa va xalqaro reytinglarda doimiy yuqori ko'rsatkichlarga ega.
Amsterdam universiteti Niderlandiyadagi uchinchi eng qadimgi universitetdir. Shuningdek, u Yevropadagi yetakchi xalqaro tadqiqot va innovatsion universitetlardan biridir. Hozirda u 60 dan ortiq fanlar bo'yicha o'qitish va tadqiqot taklif qiladi. Amsterdam universiteti yirik universitet bo'lsa-da, unda talabalarni ish bilan ta'minlaydigan kichik institutlar mavjud. Ko'pgina o'quv dasturlari Amsterdam markazida joylashgan.
Amsterdamning o'zi madaniyat markazi bo'lgan jonli shahar bo'lib, talabalarga o'qish, shuningdek, ularning kelajakdagi martabalari uchun ko'plab imkoniyatlarni taqdim etadi.
Amsterdam universitetining mashhur bitiruvchilari orasida DNK barmoq izini ixtirochisi Alek Jeffreys, Niderlandiya va Belgiyaning sobiq bosh vazirlari, yozuvchilar Menno ter Braak, Villem Frederik Hermans, Yan Yakob Slauerhof va Saymon Vestdayk, aktyor Jeff Vilbusch bor.
Amsterdam universitetida o'qishning afzalliklari:
1) Statistik ma'lumotlarga ko'ra, talabalarning 88% dan ortig'i o'qishni tugatgandan keyin 3 oy ichida ish topadi.
2) Universitetda talabalarga maslahatlar, seminarlar va treninglar, potentsial ish beruvchilar uchun zarur hujjatlarni tayyorlashda yordam beradigan martabani qo'llab-quvvatlash markazi mavjud.
3) Amsterdam universiteti har yili bo'sh ish o'rinlari va amaliyot yarmarkalarini, maxsus treninglar va oflayn martaba haftalarini tashkil qiladi, har kuni onlayn ish o'rinlari kengashini yangilaydi, talabalarni martaba klublarida ishtirok etishga taklif qiladi.

University of Amsterdam
University of Amsterdam- был основан в начале семнадцатого века. На сегодняшний день вуз является международным исследовательским университетом, занимающим стабильно высокие показатели во всех признанных европейских и международных рейтингах. Университет Амстердама - третий из старейших университетов Нидерландов. Он также является одним из ведущих международных исследовательских и инновационных университетов Европы. В настоящее время он предлагает преподавание и исследования по более чем 60 дисциплинам. Несмотря на то, что университет Амстердама является крупным университетом, в нем есть небольшие институты, в которых работают студенты. Многие из учебных программ расположены в центре Амстердама. Сам же Амстердам – это яркий город, являющийся центром культуры и предлагает множество возможностей для обучения студентов, а также их будущей карьеры.
Среди известных выпускников Амстердамского университета Алек Джеффрис, изобретатель дактилоскопии ДНК, бывшие премьер-министры Нидерландов и Бельгии, писатели Менно тер Браак, Виллем Фредерик Херманс, Ян Джейкоб Слауэрхоф и Саймон Вестдейк, актер Джефф Уилбуш.
Преимущества обучения в University of Amsterdam:
1) По статистике, более 88% студентов находят работу в течение 3 месяцев после выпуска.
2) В вузе работает центр карьерной поддержки, который помогает студентам консультациями и воркшопами и тренировками, подготовкой необходимых документов для потенциальных работодателей.
3) University of Amsterdam ежегодно организовывает ярмарки вакансий и стажировок, специальные тренинги и карьерные недели оффлайн, ежедневно обновляет онлайн-доску объявлений о работе, предлагает студентам участвовать в карьерных клубах.